Όλες οι τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν επίσκεψη στο εργοστάσιο ΤΙΤΑΝ. Ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του, τις περιβαλλοντικές του δρασεις  και πήραν μέρος σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα Ρομποτικής.

Στα πλαίσια του  προγράμματος " Παραδοσιακοί Οικισμοί σε αρμονία με το φυσικό περιβάλλον " η περιβαλλοντική μας ομάδα με υπεύθυνες τις καθηγήτριες κ. Καραβυζίνια, Κεφαλά, Σπανού επισκέφτηκαν τους παραδοσιακούς οικισμούς του Παλαιού Παντελεήμονα στις 11-12-2023 και της Αρναίας στις 27-3-2024. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από το ΚΠΕ Αρναίας και περιηγήθηκαν στα στενά σοκάκια της Αρναίας. Ακολούθησε καταγραφή και σύγκριση των παραδοσιακών οικισμών με την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική τους.

Ένας χρόνος πέρασε από το τραγικό δυστήχημα  στα Τέμπη

που στέρησε τη ζωή και τα όνειρα 57 ανθρώπων

και οι μαθητές μας  θέλησαν να στείλουν το δικό τους μήνυμα.

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!

Tη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου προσκαλέσαμε στο σχολείο μας τη βραβευμένη συγγραφέα Αλεξάνδρα Μητσιάλη στα πλαίσια λειτουργίας της βιβλιοθήκης μας και της ενίσχυσης της φιλαναγνωσίας των μαθητών. Η συγγραφέας είχε έναν εποικοδομητικό διάλογο με τους μαθητές, απάντησε στις ερωτήσεις τους, δέχθηκε με χαρά την κάρτα που δημιούργησαν και έδωσαν ραντεβού μαζί της για του χρόνου!

Υποκατηγορίες