Τη σχολική χρονιά 23-24 το σχολείο μας υλοποίησε το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ K122 για τη μαθητική κινητικότητα στον τομέα της Σχολ. εκπ/σης με τίτλο  "Αναπτύσσοντας την ευρωπαϊκή διάσταση στο σχολείο μας" (Developing the European Dimension in our school!!)

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε 1-6 Απριλίου 2024 προς τη Γαλλία - Μασσαλία. Είχε προηγηθεί επίσκεψη του Γαλλ. Γυμνασίου Auguste Renoir της Μασσαλίας στο σχολείο μας 11-17 Ιανουαρίου 24 Στο πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές της Γ' & B' τάξης Γυμν. και συνόδεψαν ο κ. Δ/ντης Κρεμμύδας Δρόσος, η υπεύθυνη επικοινωνίας κ' συντονίστρια του προγράμματος  κ. Γιαννόπουλου Ανδρομάχη  και οι φιλόλογοι κ. Σπύρου Ε., κ' κ. Ευταξία θ. Οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν την Ευρωπαϊκή διάσταση της διδασκαλίας κ' μάθησης, να ταξιδέψουν για πρώτη φορά στη Γαλλία, να ενισχύσουν τη διαπολιτισμική τους οπτική, να αναπτύξουν το αίσθημα της Ευρωπαϊκής τους ταυτότητας, τις κοινωνικές τους δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας, αλληλεγγύης και αλληλοκατανόησης,  να επισκεφτούν ευρωπαϊκή πόλη, να ξεναγηθούν στα μουσεία να γνωρίσουν τον πολιτισμό  και την κουλτούρα των πολιτών της ευρωπαϊκής χώρας (Γάλλια). Ήταν ένα βιωματικό ταξίδι για τους μαθητές μας.

Απόκτησαν πρωτόγνωρες και βιωματικές εμπειρίες και γνώσεις.

Ήταν ένα ταξίδι σύσφιξης σχέσεων, συνεργασίας και επικοινωνίας

ανάμεσα στους μαθητές των δύο σχολείων και συνειδητοποίησης ότι αποτελούν μέρος μιας μεγάλης ευρωπαϊκής οικογένειας.

Ευχαριστούμε τους γονείς των μαθητών που μας εμπιστεύτηκαν τα παιδιά τους και για την άριστη συνεργασία με το σχολείο μας.

Όλες οι τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν επίσκεψη στο εργοστάσιο ΤΙΤΑΝ. Ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του, τις περιβαλλοντικές του δρασεις  και πήραν μέρος σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα Ρομποτικής.

Στα πλαίσια του  προγράμματος " Παραδοσιακοί Οικισμοί σε αρμονία με το φυσικό περιβάλλον " η περιβαλλοντική μας ομάδα με υπεύθυνες τις καθηγήτριες κ. Καραβυζίνια, Κεφαλά, Σπανού επισκέφτηκαν τους παραδοσιακούς οικισμούς του Παλαιού Παντελεήμονα στις 11-12-2023 και της Αρναίας στις 27-3-2024. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από το ΚΠΕ Αρναίας και περιηγήθηκαν στα στενά σοκάκια της Αρναίας. Ακολούθησε καταγραφή και σύγκριση των παραδοσιακών οικισμών με την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική τους.

Ένας χρόνος πέρασε από το τραγικό δυστήχημα  στα Τέμπη

που στέρησε τη ζωή και τα όνειρα 57 ανθρώπων

και οι μαθητές μας  θέλησαν να στείλουν το δικό τους μήνυμα.

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!

Υποκατηγορίες